BERAMMELSESPLAN VEDRØRENDE TILLÆGSKOMMISSORIET

Afhøringerne foretages kl. 9-15 med frokostpause kl. 12-13.

Afhøringerne vil navnlig angå de angivne hovedtemaer.

Skatteministeriets Interne Revision (SIR)

5. marts 2019

Afhøring af: Bisidder:
Bo Daugaard Advokat Ann Rask Vang
Jens Lundgaard Advokat Karen-Margrethe Schebye
Linda Severinsen Advokat Merete Keller Berdiin
Tina Laustsen Advokat John Kahlke

12. marts 2019

Afhøring af: Bisidder:
Lars Kørvell Advokat Karen-Margrethe Schebye
Søren Kristensen Advokat Karen-Margrethe Schebye
Torben Ersbøll Advokat Kim Pedersen

13. marts 2019

Afhøring af: Bisidder:
Kjeld Rasmussen Advokat Ann Rask Vang
Kurt Wagner Advokat Henrik Peytz

SKAT's administration af udbetaling af refusion af udbytteskat

19. marts 2019

Afhøring af: Bisidder:
Bente Klein Fridberg Advokat Henrik Juul
Birgitte Normann Grevy Advokat Kim Pedersen
Jette Knudsen Kim Knudsen
Inge Lise Baumann Advokat Anton Gramstrup Larsen

26. marts 2019

Afhøring af: Bisidder:
Iben von Hallas Advokat Anton Gramstrup Larsen
Sven Jørgen Nielsen Advokat Lars Henriksen

27. marts 2019

Afhøring af: Bisidder:
Laurits Cramer  
Hanne Villemoes Hald Advokat Anton Gramstrup Larsen

2. april 2019

Afhøring af: Bisidder:
Lisbeth Rømer  

9. april 2019

Afhøring af: Bisidder:
Dorthe Pannerup Madsen Advokat Merete Keller Berdiin
Kaj V. Steen Advokat Henrik Karl Nielsen
Troels Holst Larsen Advokat Jakob Buch-Jepsen

10. april 2019

Afhøring af: Bisidder:
Frank Høj Jensen Advokat Peter Breum

24. april 2019

Afhøring af: Bisidder:
Lars Nørding Advokat Peter Breum

30. april 2019

Afhøring af: Bisidder:
René Frahm Jørgensen Advokat Mads Krarup

7. maj 2019

Afhøring af: Bisidder:
Lena Bardrum Advokat Thomas Booker
Karina Tangaa Juul Andersen Advokat Noaman Azzouzi
Klaus Østergård Jensen Advokat Pernille Backhausen

8. maj 2019

Afhøring af: Bisidder:
Jette Zester Advokat Merete Keller Berdiin
Pia Eder Advokat Noaman Azzouzi
Vibeke Varnes Hoffgaard Advokat Anton Gramstrup Larsen

14. maj 2019

Afhøring af: Bisidder:
Pia Kolind Nielsen Advokat Noaman Azzouzi
Henrik Kofoed Espersen Advokat Kim Pedersen
Jeanette Nielsen Advokat Noaman Azzouzi

21. maj 2019

Afhøring af: Bisidder:
Aino Olsen Advokat Pernille Backhausen
Susanne Thorhauge Advokat Stine Gry Johannesen

22. maj 2019

Afhøring af: Bisidder:
Richard Hanlov Advokat Stine Gry Johannesen
Jørgen Pedersen  

28. maj 2019

Afhøring af: Bisidder:
Johnny Schaadt Hansen  
Linnea Nissen Advokat Noaman Azzouzi
Iame Pedersen Advokat Karen-Margrethe Schebye

4. juni 2019

Afhøring af: Bisidder:
Reserveret til supplerende afhøringer  

18. juni 2019

Afhøring af: Bisidder:
Reserveret til supplerende afhøringer  

Skattemyndighedernes øvrige kontrolsystemer

19. juni 2019

Afhøring af: Bisidder:
Poul Buus Lassen Advokat Noaman Azzouzi
Maj Britt Nielsen Advokat Noaman Azzouzi
Peter Tøttrup Advokat Poul Jost Jensen
Orla H. Kristensen Advokat Stine Gry Johannesen

25. juni 2019

Afhøring af: Bisidder:
Bente E. Oddershede Advokat Stine Gry Johannesen
Jack Holk Advokat Stine Gry Johannesen
Thorbjørn Todsen Advokat Rami Chr. Sørensen
Kristian Hertz Advokat Pernille Backhausen
Niels Kleis Frederiksen Advokat Poul Heidmann

20. august 2019

Afhøring af: Bisidder:
Tom Stevns  
Ivar Nordland Advokat Poul Heidmann

27. august 2019

Afhøring af: Bisidder:
Torben Børge Rasmussen  
Anders Andersen Advokat Peter Breum
Preben Buchholtz Hansen Advokat Merete Keller Berdiin
Preben Underbjerg Poulsen Advokat Poul Heidmann

28. august 2019

Afhøring af: Bisidder:
Christian Baden Ekstrand Advokat Peter Breum
Lill Helene Drost Advokat Kim Meurs-Gerken

3. september 2019

Afhøring af: Bisidder:
Anne Munksgaard Advokat Stine Gry Johannesen
Kim Tolstrup Advokat Kim Pedersen
Hans From Advokat Stine Gry Johannesen

10. september 2019

Afhøring af: Bisidder:
Andreas Bo Larsen Advokat Noaman Azzouzi
Jakob Ulrik Wassard Schou Advokat René Offersen

11. september 2019

Afhøring af: Bisidder:
Lise Bo Nielsen Advokat René Offersen
Kaj-Henrik Ludolph  
Per Hvas Advokat René Offersen

Skattemyndighedernes ledelsesorganer og øverste ledelse

17. september 2019

Afhøring af: Bisidder:
Kent D. Sørensen Advokat Thomas Booker
Lars Tjærby Rasmussen Advokat Jon Lauritzen
Jan Lund Advokat Thomas Booker
Lars Møller Madsen Advokat Birte Rasmussen

24. september 2019

Afhøring af: Bisidder:
Karin Bergen Advokat Stine Gry Johannesen
Kim Bak Advokat Stine Gry Johannesen
Kirsten Otbo Advokat Jon Lauritzen
Preben Kristiansen Advokat Søren Stenderup Jensen

25. september 2019

Afhøring af: Bisidder:
Karsten Juncher Advokat Christian Bachmann
Erling Andersen Advokat Karen-Margrethe Schebye

1. oktober 2019

Afhøring af: Bisidder:
Eva Damm Advokat Noaman Azzouzi
Jan Muff Hansen  
Erik Blegvad Advokat Søren Stenderup Jensen
Jens Drejer Advokat David Neutzsky-Wulff

8. oktober 2019

Afhøring af: Bisidder:
Otto Brøns-Petersen Advokat René Offersen
Winnie Jensen Advokat Martin Cumberland

9. oktober 2019

Afhøring af: Bisidder:
Jens Madsen Advokat Rami Chr. Sørensen
Niels Frode-Jensen Advokat Poul Heidmann
Ole Kjær Advokat Søren Stenderup Jensen

22. oktober 2019

Afhøring af: Bisidder:
Anne Sophie Springborg Stricker Advokat Jon Lauritzen
Per Jacobsen Advokat Jens Christensen
Jan Topp Rasmussen Advokat Mette Stimpel Stenled

23. oktober 2019

Afhøring af: Bisidder:
Steffen Normann Hansen Advokat Torben Koch
Jonathan Schloss Advokat Jon Lauritzen

29. oktober 2019

Afhøring af: Bisidder:
Birgitte Christensen Advokat John Petersen
Jim Sørensen Advokat Peter Hansen

5. november 2019

Afhøring af: Bisidder:
Jens Sørensen Advokat Jacob Aaes

6. november 2019

Afhøring af: Bisidder:
Jesper Rønnow Simonsen Advokat Jakob Lund Poulsen

12. november 2019

Afhøring af: Bisidder:
Peter Loft Advokat Lars Svenning Andersen
Jesper Skovhus Poulsen Advokat Stine Gry Johannesen

19. november 2019

Afhøring af: Bisidder:
Andreas Berggren Advokat Hanne Rahbæk
Jens Brøchner Advokat Lars Kjeldsen

20. november 2019

Afhøring af: Bisidder:
Reserveret til supplerende afhøringer  

26. november 2019

Afhøring af: Bisidder:
Kristian Jensen Advokat Nicolai Mallet
Troels Lund Poulsen Advokat Karoly Laszlo Németh
Peter Christensen Advokat René Offersen
Thor Möger Pedersen Advokat Pernille Backhausen
Holger K. Nielsen Advokat Arvid Andersen

3. december 2019

Afhøring af: Bisidder:
Jonas Dahl Advokat Christian Ditlev Hindkjær
Morten Østergaard Advokat Mads B. Skelbæk-Knudsen
Benny Engelbrecht Advokat Knud Ravn Meden
Karsten Lauritzen Advokat Mette Vestergaard Huss

4. december 2019

Afhøring af: Bisidder:
Reserveret til supplerende afhøringer  

10. december 2019

Afhøring af: Bisidder:
Reserveret til supplerende afhøringer  

17. december 2019

Afhøring af: Bisidder:
Reserveret til supplerende afhøringer  

18. december 2019

Afhøring af: Bisidder:
Reserveret til supplerende afhøringer